Pattanás,akne kezelése
Akne (pattanás, mitesszer)
Az akne egy gyakori bőrbetegség, mely során a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg az arcon és a felsőtesten (mellkas, hát). A pubertás során a faggyú túltermelése, a faggyúmirigyek eltömődése, illetve azokban a baktériumok elszaporodása vezet az akne kialakulásához.
A pattanás/acne külső okai
- mikrobák szerepe (Propionibacterium acnes)
- hámsejtek nem megfelelő hámlása (kóros keratinizáció)
- különböző vegyi anyagok, mechanikai behatások kiválthatják a gyulladást (Follicularis reaktivitás)
- kozmetikumok
- allergiás reakció
- helytelen életmód
Pattanás kialakulásának lehetséges belső okai
- Belső elválasztású mirigy zavara
- Hormonzavar
- Petefészek betegségek
- Vegetatív idegrendszeri zavar
- Túlzott mennyiségben fogyasztott fehérje
- Vitaminhiány
- Gyulladásos folyamat a szervezetben
- Anyagcsere rendellenesség (gyomor, bél)
- Fogszuvasodás
- Öröklődés, genetikai hajlam, így pl. a zsíros bőrűek alkalmasabbak a pattanásokra, ahogy egyes etnikai csoportok is
Az acne tünetei
Az aknénak három súlyossági fokozata ismert:
- Enyhe (Acne comedonica): a mitesszerek száma enyhén megszaporodik, csak nagyon gyenge gyulladásos tüneteket látunk, és az esetek nagy százaléka magától gyógyul. Ez az enyhe forma többnyire a pubertás kezdetén jelentkezik, inkább csak az arcon és környékén.
- Középsúlyos (Acne papulopustulosa): a mitesszerek mellett sok erősebben gyulladt, fájdalmas csomó észlelhető, és néhány hólyag is megjelenik. Itt már hegesedés is bekövetkezhet.
- Súlyos (Acne conglobata): számos, puha tapintású, fájdalmas csomó látható, erős gyulladásos környezetben. A csomók gyakran gennyesek. A csomók egybeolvadásakor tályogok keletkeznek, a szomszédos tályogok összeolvadhatnak. Az elváltozások éveken át fennállhatnak és rendszerint feltűnő heggel gyógyulnak.
Az akne diagnózisa
Általában külön kivizsgálást nem igényel. A kezelésre nem reagáló betegek esetén javasolt a tenyésztés, hogy kizárják a gram-negatív baktériumok által okozott szőrtüszőgyulladást. A felnőttkorban jelentkező akne esetében - ha a hormonális egyensúly is felborul - mellékvese, petefészek vagy agyalapi mirigy eltérések vizsgálandók. Előfordul, hogy az akne a policisztás ovárium szindróma kísérő tünete.
Mitesszer (komedo)
mitesszer - comedo
A mitesszer a bőr nyitott pórusaiban alakul ki. Közepén a sötét folt, amit szennyeződésnek gondolnak rendszerint, valójában a melanin (bőr festék), valamint a belekerült egyéb sejttörmelék. A nyitott mitesszerek megjelenésük után gyulladás hiányában hosszú ideig jelen lehetnek a bőrön.
Pattanás (göbcse)
pattanás - göbcse
A köztudatban pattanásnak nevezett aknenak számos megjelenési formája van. A legismertebb a piros pattanás ami a bőr felületéből kiemelkedik és aminek a közepén fehér genny van. Ez valójában egy zárt mitesszer, ahol a kivezető nyílást szaruréteg (bőr) fedi.
A pattanás - göbcse olyan enyhe pár milimétertől maximum fél centiméterig terjedő bőrfelszínből kitüremkedő tömött kemény tapintású bőrjelenség, ami gyulladásos folyamat következtében jön létre.
A pattanások jellemzően 3-10 napig vannak jelen a bőr felszínén.
Göb (tuber)
A göb (bőrrel elmozdítható csomó) egy olyan kitapintható a bőr mélyebb rétegeiben lévő csomó, elváltozás (sejtbeszűrődés) ami nagyobb mint fél centiméter de nem nagyobb mint 1 cm. Kialakulása egy gyulladásos folyamat része is.
A göbök 2-3 vagy akár több hétig is jelen lehetnek a bőrön.
Hólyagok (vesicula, bulla, pustula)
hólyag
A hólyagoknak három fajtája van a kis savós hólyag (vesicula), a nagy savós hólyag a (bulla) és a genny hólyag a (pustula).
A hólyag különböző méretű, vékony falú, feszes kemény tapintású, üregben elhelyezkedő szövetnedv (folyadék, vérsavó...).
A hólyagok létrejöhetnek mechanikai vagy égési sérülés hatására is ahogy fertőzés eredményeképpen is. Gennyhólyag akár vírusos betegségek okán is megjelenhet, mint bárányhimlő, herpesz...
Csomó (nodus)
A csomók a bőrből minimálisan kiemelkedő de nagy méretű, a bőraljában elhelyezkedő kézzel nem elmozdítható elváltozás, gyulladás (kelés, furunkulus..).
Hegek
Heg
Nem valódi tünet, mégis a tüneteknél érdemes beszélni a pattanások okán kialakuló hegekről. A hegek a pattanás gyógyulási folyamatként alakulnak, alakulhatnak ki, hiszen a pattanáskori szövetkárosodás kis sebekként működnek. A gyógyuláskor elsőre még pirosas-rózsaszín bőrfelület vérellátása csökken, aminek hatására kialakulnak az ún. maculák, bőrhegek, foltok, amik sokszor csak hónapok, akár fél év alatt tűnnek el.
Súlyosabb esetben a gennyes pattanások vagy hólyagok, vagy akár a helytelen kezelés okán olyan hegek alakulhatnak és alakulnak ki, melyek hosszú ideig vagy akár örökre nyomot hagynak. A súlyos hegek kialakulása a megfelelő kezeléssel elkerülhető vagy megjelenésük jelentősen csökkenthető. Ilyen hegek lehetnek az un. kleoid heges akmé ami kiemelkedik bőrfelületből.