Mindent a fényvédőkről

2019.04.26


  1.  Mennyi az annyi?
  2. Folyton újra kell kenegetni?
  3. Mi van akkor ha ablak mellett ülsz ?
  4. Mikor kell felvinni ?
  5. Kell várni mielőtt utcára lépsz?
  6. Mit is jelent a PPD , SPF , PA++...
  7. Hogyan sminkelj fényvédő fölé?

Összeszedtem néhány pontban azokat a fontos információkat, amikről nagy valószínűséggel nem is hallottál, vagy láttad, olvastad, de nem tudtad mit jelent.

De előbb lássuk az aranyszabályt: a legjobb védelem a bőröregedés és a káros UV-sugarak ellen, ha mindennap használsz egy széles spektrumú fényvédőt. Akkor is, ha éppen hét ágra süt a nap, és természetesen akkor is, ha éppen felhős és szürke az ég. Az UV-sugarak ugyanis a felhős égen át is ugyanúgy érik a bőrödet - ezért fontos, hogy ilyenkor se feledkezz meg a kellő védelemről.

1.  MENNYI AZ ANNYI?

A legtöbb bőrgyógyász véleménye általában megegyezik abban, hogy ha az egész testedet szeretnéd bekenni, egy uncia fényvédő már szuper. Egy uncia egyébként saccperkábé annyi, mint egy felespohár: egészen pontosan 28,35 gramm. Ennyi kell, ha a fejed búbjától a lábujjaidig be akarod kenni magad fényvédővel.

Ami az arc és a nyak területeit illeti (vagyis a megszokott fényvédős hidratálód használatát), a megfelelő mennyiség egy kábé ötforintosnyi mennyiség. Vagy mondjuk egy negyed teáskanálnyi. Ennyi az arcra, és ha nincs eltakarva, ennyi a nyakra. Ennyi az orvosok által legtöbbször javasolt mennyiség Ha ez a mennyiség elnehezíti a bőrödet, vagy csak egyszerűen kényelmetlen, akkor amit még tehetsz, hogy rétegezed az olyan termékeket, amik SPF-esek. Például először jön a fényvédős hidratálód, majd egy fényvédős alapozó, és az egészet egy fényvédős púderrel zárod.


2. TÉNYLEG ÚJRA KELL KENJEM PÁRÓRÁNKÉNT?

Nos, amit tudnod kell, hogy a fényvédelemért felelős aktív összetevők akkor kezdenek csak bomlani, ha közvetlenül érintkeznek a napsugarakkal; nem az idő az, ami meghatározza a szavatosságukat a bőrödön. (Tehát nem arról van szó, hogy így vagy úgy, de 2 óra múlva a fényvédődnek hopp, varázsütésre eltűnik a hatása). Egy átlagos napon, amikor csak jössz-mész, lakásból ki, munkahelyre be, még akkor is élvezni fog a bőröd némi védelmet, mikor már hazafelé tartasz. Ehhez persze az kell, hogy reggel megfelelő mennyiségű fényvédőt használj, és persze az is, hogy a nap nagy részét négy fal között töltsd. Ha a napjaid nagy részét kinn töltöd, akkor tényleg érdemes páróránként újrakenned a fényvédőt - különösen, ha a munkád közben meg is izzadsz, vagy például úszol.

3. MI VAN AKKOR HA ABLAK MELLETT ÜLSZ?

Sajnos, ha csak egy ablak választ el a napsugaraktól, attól még a káros UVA-sugarak (ezek azok a sugarak, amik a bőröregedést okozzák) ugyanúgy érik a bőrödet. Az üveg ugyanis csak az UVB-sugarakat, vagyis a leégésért felelős sugarakat tudja kiszűrni - micsoda pech. Így, ha ablaknál ülsz, akkor bizony nem árt, ha tényleg felfrissíted bőröd fényvédelmét néhány óránként. 


4. MIKOR KELL FELVINNI?

A legtöbb egészségügyi szakértő és bőrgyógyász-kutató egyetért abban, hogy a fényvédőt mindig, mindig, a bőrápolás legutolsó lépéseként használd. Ha bármiféle bőrápolót még felviszel rá, akkor azzal sajnos csökkented a hatékonyságét. Például ha egy kis hidratálót vagy szérumot még utólag fel szeretnél kenni - ne tedd. Ezzel ugyanis tényleg, jelentősen csökkented a hatékonyságot, ami pedig komoly félreértésekhez és megdöbbenésekhez vezethet a későbbiekben. Persze, mindig lesznek, akik mást mondanak, de Te tudd, hogy ez a fényvédő általánosan elfogadott helyes használata.

5.KELL VÁRNI MIELŐTT UTCÁRA LÉPSZ?

A kémiai fényvédőknél (azoknál, amik tartalmaznak például avobenzone-t, octinoxate-t, oxybenzone-t) érdemes a felvitel után 20 perced várnod, igen. Ez azért fontos, mert ezeknek az összetevőknek időre van szükségük, amíg a "helyükre kerülnek", és biztosítani tudják a kellő védelmet - feltéve persze, hogy kellő mennyiséget használtál.

Az ásványi/fizikai fényvédőknél (azoknál, amik titanium dioxide-ot és/vagy zinc oxide-ot tartalmaznak) más a helyzet. Náluk onnantól védve vagy, hogy a bőrödre került a formula. Vagyis, ha ilyen fényvédőt használsz, nem szükséges várnod.


6. MIT IS JELENT A PPD, SPF, PA++?

Ha ezt a két betűt látod: PA, és utána néhány plusz jelzést (PA++, PA+++) egy fényvédőn, akkor az egy besorolást segít. Ez a jelzés Japánból indult, leginkább ott is használják. Elég érdekes ez a rendszer egyébként, de van azért néhány hátulütője. Például, hogy csak az UVA védelmet veszi figyelembe. A PA++ közepes UVA védelmet jelent, a PA+++ pedig magasat. Vannak azonban olyan szakértők, akik szerint ez nem annyira megbízható rendszer, mert tényleg csak az UVA-val foglalkozik, az UVB-vel nem. Holott, azért az is jócskán károsítja a bőrt, csak másképp.

A másik gond, hogy a PA++ rendszer egy úgynevezett "állandó pigment sötétedésen" alapul ("persistent pigment darkening"), vagyis a PPD-n. Persze, ez logikusnak is tűnik, mert ha a bőröd sötétebb lesz, akkor az UVA-sugarak, amik a bőröregedés mellett barnaságot is okoznak, átjutottak. Kísérletek viszont azt bizonyítják, hogy még ugyanolyan bőrtónusú embereknél is az UVA-sugarakkal való érintkezés után más-más mértékben barnul a bőrük. Van, akinek előbb lesz sötétebb, van, akinek sokkal később.

A fényvédőkön és a fényvédőt tartalmazó kozmetikumokon sokszor olvasható egy SPF (Sun Protection Factor, német megfelelője az LFS) jelölés. Ez pedig azt mutatja, meddig maradhatsz napon, mielőtt napégést szenvednél. 

Az SPF szám nagyon fontos, de az csupán a leégés (azaz az UVB-sugarak) elleni védelem mértékét mutatja. Megmutatja, hogy hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon, mielőtt a károsodási folyamat elindulna. De ez önmagában sajnos nem elég, a bőrödet az UVA-sugarak ellen is óvni kell! Ugyan néhány országban már bevezették az UVA-védelemről szóló kötelező megjelölést, ez nem mindenhol van így. Több európai országon kívül az Egyesült Államok, Kanada és Dél-Amerika sem tünteti fel egyértelműen, miféle védelemmel is vértezi fel az ember lányát a kiszemelt termék. A legbiztosabb, ha vetsz egy röpke pillantást az összetevőkre, mielőtt fényvédőt vásárolnál! Az INCI-listában keresd a cink-oxid (zinc oxid), a titánium-dioxid (titanium dioxid), az avobenzone (amit keresztelhetnek akár butyl methoxydibenzoylmethane-nak is), illetve az ecamsule (Mexoryl SX) és Tinosorb vegyületeket!


7. HOGYAN SMINKELJ FÉNYVÉDŐ FÖLÉ?

Ha olyan alapozó használsz, ami nem tartalmaz fényvédőt, akkor az picit "higítja" a fényvédődet. Ilyenkor ezek a tippek jól jöhetnek a felvitelkor:

  • Várj 3-5 percet, mielőtt elkezded felvinni az alapozót.
  • Lefelé irányuló, gyengéd mozdulatokkal applikáld az alapozódat.
  • Ne dörzsölj, mellőzd a hátulról előre haladó mozgásirányokat.
  • Ne nyomkodd feleslegesen a bőrödet.
  • Használj beauty blendert vagy ecsetet.

Ha nem az a fajta vagy, aki szeret várni, akkor a legjobb, ha olyan alapozót/színezett hidratálót keresel, ami tartalmaz fényvédőt is. Viszont ilyenkor tudod: ötforintos! Bónuszként pedig, használj egy fényvédős púdert a sminked fixálására!


A LÉNYEG, használj mindig mindennap fényvédőt tartalmazó kozmetikumot, és  vagy kiegészítésként fényvédőt . Európai bőrtípusok általában  könnyedén leégnek, és nehezebben barnulnak. Testünket védjük lenge ruhákkal, fejünket kalappal/sapkával. 

ÉS ami még fontos! Napozni naptejjel SZABAD ! :)

Itt a Strand szezon előttünk, figyeljünk bőrünk egészségére mind babáknál, kisgyerekeknél is.

Remélem hasznosnak találtad a fenn leírtakat.



Szép Testben, Szép Lélek



K.


© 2019 Tapody Kinga kozmetikus. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el